Mateusz Przybysz: nastoletni bohater

Share

Mateusz Przybysz, 16-letni, uczeń powiatowego Gimnazjum nr 21 w Świdrze z narażeniem własnego życia, jeszcze przed przybyciem straży pożarnej, zaczął gasić pożar domu, w którym mieszka, przy ul. Zacisznej w Otwocku. Za odwagę został uhonorowany i nagrodzony przez komendanta straży Mariusza Zabrockiego i prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka.

bohatyr

Do tragicznego pożaru, w którym spłonął mężczyzna, doszło w czwartek, 29 marca, w godzinach wieczornych. Pożar wybuchł na poddaszu budynku przy ul. Zacisznej 24. - Tego dnia wieczorem wróciłem z treningu. Poszedłem pod prysznic. Po jakichś 5, może 10 minutach usłyszałem na klatce schodowej jakieś krzyki – opowiada Mateusz Przybysz. – Początkowo myślałem, że to jakaś bójka, awantura, czy coś takiego. Trochę mnie to jednak zaniepokoiło i wyszedłem, żeby sprawdzić co się dzieje. W tym momencie usłyszałem, że się pali. My mieszkamy na parterze, natomiast paliło się na poddaszu. Niewiele myśląc, wpadłem tylko do pokoju po dres, bo byłem w samej bieliźnie, założyłem buty i szybko ruszyłem na górę, zobaczyć co się dzieje. Na poddaszu zobaczyłem lekko uchylone drzwi i płomień. Zobaczyłem też leżącego tam mężczyznę. Widać było, że próbował się stamtąd wydostać, ale chyba zatruł się czadem i stracił przytomność. Złapałem wiaderko i u sąsiadki piętro niżej, która miała uchylone drzwi, powiedziałem tylko, żeby lała wodę z kranu, a sam biegałem na górę i gasiłem, jednak ogień był coraz większy. Nie dawałem rady gasić. Na szczęście po chwili przyjechała straż pożarna, to wszystko – mówi skromnie Mateusz.

Bohaterstwo 16-latka zostało zauważone zarówno przez otwocki samorząd, jak i kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dumna jest też wychowawczyni Mateusza. – Na początku edukacji w gimnazjum Mateusz bardzo potrzebował naszej pomocy. W ciągu tych trzech lat tak nam pięknie się rozwinął, że w tej chwili należy do grona klasowej czołówki. On ma takie niezachwiane wartości, które trudno czasem pokazać. U niego są one ustalone i ustawione. Początkowo był bardzo niesamodzielny. Teraz znakomicie sam pracuje. Jest zainteresowany lekcjami. Lubi język polski i matematykę. Poza tym dobry jest w sporcie – mówi Anna Chodań. Dodajmy, że Mateusz jest piłkarzem w juniorskiej drużynie OKS. W ubiegły piątek w gimnazjum odbyła się akademia z udziałem m.in. prezydenta Otwocka, Zbigniewa Szczepaniaka i komendanta otwockiej straży pożarnej, st.bryg. Mariusza Zabrockiego, którzy za bezinteresowną odwagę, na którą nie każdego jest stać, wręczyli 16-latkowi upominki i honorowe dyplomy. W imieniu szkoły, nagrodę swemu wychowankowi wręczyła również Anna Chodań, a za jego pośrednictwem, bukiet kwiatów matce Mateusza. My również gratulujemy Mateuszowi wzorowej postawy w chwili zagrożenia ludzkiego życia i mienia. Mając taką młodzież, możemy spać spokojnie.

Kalendarz imprez - najblizsze wydarzenia

poprzednim miesiącu listopad 2014 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 44 1 2
week 45 3 4 5 6 7 8 9
week 46 10 11 12 13 14 15 16
week 47 17 18 19 20 21 22 23
week 48 24 25 26 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Linia.tv - zobacz nasze relacje

Share

Pogoda

Fair

-4°C

Otwock

Fair

Humidity: 83%

Wind: 16.09 km/h

  • 28 Nov 2014

    Partly Cloudy -1°C -6°C

  • 29 Nov 2014

    Sunny -2°C -6°C

Realizacja: blueform