Mateusz Przybysz: nastoletni bohater

Share

Mateusz Przybysz, 16-letni, uczeń powiatowego Gimnazjum nr 21 w Świdrze z narażeniem własnego życia, jeszcze przed przybyciem straży pożarnej, zaczął gasić pożar domu, w którym mieszka, przy ul. Zacisznej w Otwocku. Za odwagę został uhonorowany i nagrodzony przez komendanta straży Mariusza Zabrockiego i prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka.

bohatyr

Do tragicznego pożaru, w którym spłonął mężczyzna, doszło w czwartek, 29 marca, w godzinach wieczornych. Pożar wybuchł na poddaszu budynku przy ul. Zacisznej 24. - Tego dnia wieczorem wróciłem z treningu. Poszedłem pod prysznic. Po jakichś 5, może 10 minutach usłyszałem na klatce schodowej jakieś krzyki – opowiada Mateusz Przybysz. – Początkowo myślałem, że to jakaś bójka, awantura, czy coś takiego. Trochę mnie to jednak zaniepokoiło i wyszedłem, żeby sprawdzić co się dzieje. W tym momencie usłyszałem, że się pali. My mieszkamy na parterze, natomiast paliło się na poddaszu. Niewiele myśląc, wpadłem tylko do pokoju po dres, bo byłem w samej bieliźnie, założyłem buty i szybko ruszyłem na górę, zobaczyć co się dzieje. Na poddaszu zobaczyłem lekko uchylone drzwi i płomień. Zobaczyłem też leżącego tam mężczyznę. Widać było, że próbował się stamtąd wydostać, ale chyba zatruł się czadem i stracił przytomność. Złapałem wiaderko i u sąsiadki piętro niżej, która miała uchylone drzwi, powiedziałem tylko, żeby lała wodę z kranu, a sam biegałem na górę i gasiłem, jednak ogień był coraz większy. Nie dawałem rady gasić. Na szczęście po chwili przyjechała straż pożarna, to wszystko – mówi skromnie Mateusz.

Bohaterstwo 16-latka zostało zauważone zarówno przez otwocki samorząd, jak i kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dumna jest też wychowawczyni Mateusza. – Na początku edukacji w gimnazjum Mateusz bardzo potrzebował naszej pomocy. W ciągu tych trzech lat tak nam pięknie się rozwinął, że w tej chwili należy do grona klasowej czołówki. On ma takie niezachwiane wartości, które trudno czasem pokazać. U niego są one ustalone i ustawione. Początkowo był bardzo niesamodzielny. Teraz znakomicie sam pracuje. Jest zainteresowany lekcjami. Lubi język polski i matematykę. Poza tym dobry jest w sporcie – mówi Anna Chodań. Dodajmy, że Mateusz jest piłkarzem w juniorskiej drużynie OKS. W ubiegły piątek w gimnazjum odbyła się akademia z udziałem m.in. prezydenta Otwocka, Zbigniewa Szczepaniaka i komendanta otwockiej straży pożarnej, st.bryg. Mariusza Zabrockiego, którzy za bezinteresowną odwagę, na którą nie każdego jest stać, wręczyli 16-latkowi upominki i honorowe dyplomy. W imieniu szkoły, nagrodę swemu wychowankowi wręczyła również Anna Chodań, a za jego pośrednictwem, bukiet kwiatów matce Mateusza. My również gratulujemy Mateuszowi wzorowej postawy w chwili zagrożenia ludzkiego życia i mienia. Mając taką młodzież, możemy spać spokojnie.

Kalendarz imprez - najblizsze wydarzenia

poprzednim miesiącu kwiecień 2015 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 14 1 2 3 4 5
week 15 6 7 8 9 10 11 12
week 16 13 14 15 16 17 18 19
week 17 20 21 22 23 24 25 26
week 18 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Linia.tv - zobacz nasze relacje

Share

Pogoda

Fair

23°C

Otwock

Fair

Humidity: 44%

Wind: 16.09 km/h

  • 27 Apr 2015

    Mostly Clear 23°C 12°C

  • 28 Apr 2015

    PM Thunderstorms 23°C 4°C

Realizacja: blueform