Będą zwolnienia z opłaty śmieciowej

Share

Gmina Osieck jako pierwsza w powiecie otwockim wprowadziła możliwość skorzystania z częściowego zwolnienia z opłat za odbiór śmieci. Nie wszyscy mieszkańcy jednak na tym skorzystają. Zwolnienia dotyczyć będą jedynie rodzin wielodzietnych.

Od 6 marca zaczęła obowiązywać już druga w tym roku nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wprowadziła ona m.in. możliwość stosowania więcej niż jednej metody ustalania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy. Dotychczas obowiązujące przepisy pozwalały na wybór jednolitej metody dla całego obszaru gminy. Istotną zmianą jest również przyznanie radzie gminy uprawnienia do zróżnicowania stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wprowadzenia zwolnienia przedmiotowego.

Ze znowelizowanych przepisów postanowiły skorzystać władze gminy Osieck, które podczas sesji w dniu 14 marca, jako jedne z ostatnich na naszym terenie, przyjmowały cały pakiet uchwał regulujących zasady gospodarowania odpadami. Osieccy samorządowcy zdecydowali się na wybór dwóch metod ustalania wysokości opłat. W przypadku nieruchomości stale zamieszkiwanych opłata będzie naliczana od osoby – 6 zł miesięcznie w przypadku odpadów segregowanych i 16 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

Z kolei w przypadku nieruchomości zamieszkiwanych sezonowo, opłata będzie pobierana od gospodarstwa domowego – 16 zł miesięcznie za odpady segregowane i 32 zł za odpady niesegregowane. Gmina Osieck zdecydowała się również na wprowadzenie zwolnień z opłaty „śmieciowej”. Skorzystają z niej jednak nie wszyscy mieszkańcy. – Z obowiązku wnoszenia opłaty zwolnione będą rodziny wielodzietne wychowujące więcej niż 2 dzieci w wieku do 18. roku życia oraz do ukończenia 24. roku życia w przypadku podjęcia dalszej nauki. Zwolnieniu z opłaty podlegać będzie trzecie dziecko i kolejne – wyjaśnia zastępca wójta, Karolina Zowczak. Władze gminy podkreślają, że przyjęte w uchwale stawki opłat mogą ulec zmianie. – Czy te kwoty będą ostateczne? - za wcześnie mówić. Na razie rozmawiamy o fikcji. Nie mamy rozstrzygniętego przetargu, nie wiemy ile odpadów będzie produkowanych przez mieszkańców. Więcej wiedzy na ten temat będziemy mieli pod koniec roku. Z założenia działalność systemu powinna finansować się z opłat od mieszkańców. Nie powinniśmy zarabiać na odbiorze, ale również do niego dokładać – wyjaśniał wójt, Marek Lasocki.

Podczas ostatniej sesji Rada Gminy zdecydowała także o wzorze deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą mieszkańcy mają obowiązek złożyć w Urzędzie Gminy do końca kwietnia (osobiście lub drogą elektroniczną). - Deklaracja razem z wyjaśnieniem do każdego gospodarstwa będzie dostarczona przez naszych urzędników – zapewniała podczas sesji K. Zowczak. Władze gminy planują również organizację spotkań z mieszkańcami na temat funkcjonowania systemu odbioru odpadów.   


Gmina Osieck
- stawki opłat za odbiór śmieci

Gospodarstwa
zamieszkiwane stale

  • odpady segregowane – 6 zł miesięcznie od osoby
  • odpady niesegregowane – 16 zł miesięcznie od osoby

Gospodarstwa
zamieszkiwane sezonowo

  • odpady segregowane – 16 zł miesięcznie od gospodarstwa
  • odpady niesegregowane – 32 zł miesięcznie od gospodarstwa

Kalendarz imprez - najblizsze wydarzenia

poprzednim miesiącu kwiecień 2015 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 14 1 2 3 4 5
week 15 6 7 8 9 10 11 12
week 16 13 14 15 16 17 18 19
week 17 20 21 22 23 24 25 26
week 18 27 28 29 30

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Linia.tv - zobacz nasze relacje

Share

Pogoda

Fair

3°C

Otwock

Fair

Humidity: 87%

Wind: 11.27 km/h

  • 19 Apr 2015

    Rain 11°C 3°C

  • 20 Apr 2015

    Partly Cloudy/Wind 13°C 2°C

Realizacja: blueform